Кривий Ріг 100 років тому: опис одеської газети

Кривий Ріг 100 років тому: опис одеської газети

Одним з важливих джерел з історії Криворіжжя ХІХ — початку ХХ ст. є періодика. Бурхливий розвиток регіону спричинив посилену увагу газет як в межах губернії, так і поза нею. Значна частина цього історичного матеріалу і досі не надто досліджена. не виключенням є і видання «Одесская газета».

Нова Каліфорнія

Серед решти матеріалу достатньо уваги приділяється й Криворіжжю. Так, кореспонденти “Одесской газеты”
вказували на Криворіжжя як на “нову Каліфорнію” — регіону, де можна було здобути швидкі статки
. Цьому фактові присвячено чималу кількість дописів. Так, в номері від 25 серпня 1897 р. подано інформацію про приклад збагачення двох селян: “…недавно, наприклад, двоє з місцевих селян Ф. і Х., за участі місцевого лісопромисловця, придбавши ділянку земля в декілька десятків сажень за порівняно невелику суму … переконавшись в цінності ділянки за широкими пластами руди, змогли оцінити його, ні більше, ні менше, як в 100 000 р., таку суму, як стверджують ці щасливці деякі рудопромисловці пропонують. Такі випадки тут не
дивина ”.

Подібні випадки були непоодинокими. 8 жовтня 1897 р. в газеті описано аналогічний випадок швидкого збагачення “катеринославського міщанина”, який ”…приїхав сюди в пошуках щастя з невеликим капіталом, ризикнув витратити його на оренду дев’яти селянських садиб. Заплатив декілька сотень руб. за право розвідок, Т., не довго думаючи, приступив до пошуків “червоннаго” пласта, який за його переконанням, зобов’язаний був перетинати згадані садиби. Пошуки невдовзі мали успіх … виявилось під 115 сажнями пласти руди в 40 000 000 пуд., що в переводі на грошові знаки може значити близько мільйона прибутку«.

Проблеми міста

Ще одним важливим сюжетом “Одесской газеты” про місто цього періоду стало питання про облаштування міста: житло, заклади дозвілля, дороги, мости, магазини тощо.Автор однієї зі статей на контрасті порівнює багатство регіону та необлаштованість містечка. В газеті за 8 лютого 1897 р. вказується на відсутність мостової та вуличного освітлення.

Аналогічні повідомлення простежуються і в інших номерах газети. Однією з проблем міста, яка підіймалась на шпальтах “Одесской газеты” була переправа через річку Інгулець. Так, 20 травня 1898 р. вказувалось на недоліки мостів через річку: “З настанням весни, при першому сходженні снігу, наше містечко нагадує острів, відірваний від світу. Думати в такий час про поїздку в найближчі околиці — думка дуже смілива і не кожен ризикне здійснити таку мандрівку. Взяти хоча б наш міст, що з’єднує містечко з Гданцівкою, перекинутий через Інгулець … при найменшому припливі води, це “диво” подібно невидимці зникає з очей проїжджаючого ”.

Цікавим є також фіксація проблем, які виникали у містечка у зв’язку з суттєвим збільшенням населення. Це стосується цін на продукти, що суттєво зросли, нестачі житла. Так, “Одесская газета” повідомляє, що “…в наслідок напливу робочих на земляні роботи, що проводяться рудопромисловцями і, головним чином, Брянським товариством на орендованій ним ділянці, ціни на продукти значно підвищились. Нестача в квартирах відчувається також немала, завдяки масі приїжджих, що хлинули сюди з різних місць в переддень заробітків та будь-яких справ ”.

Покращення

Разом з тим, на сторінках газети можна простежити і культурне життя міста. Так, в травні 1898 р. в Кривому Розі побував “…відомий скрипач-віртуоз негр Дон-Хозе Росаріо Бривдис, що мав великий успіх”. В цьому ж році в приміщенні колишніх казарм було відкрито чайну — читальню для народу. Серед решти завдань, одне з головних що відводилось чайні-читальні у Кривому Розі, була боротьба з пиятцтвом.

На кінець ХІХ ст. в матеріалах періодики фіксується значне зростання торговельної мережі. В грудні 1897 р. “Одесская газета” повідомляла: “Святковий сезон в розпалі, торгують хвацько магазини, в яких тепер нестачі не відчувається. За останні декілька місяців ріст містечка особливо відчувається у великій кількості лавок які відкриваються та шукачів щастя що прибувають сюди…».

Таким чином, завдяки одеським журналістам дізнаємось, що проблем в тогочасному Кривому Розі, нажаль, вистачало. Однак він не був відверто депресивним містечком і поступово рівень міста зрозстав, хоч і доволі повільно.