Федір Мершавцев

Федір Мершавцев, або завдяки кому Кривий Ріг має свій головний парк

За життя його не розумів ніхто. Люди, що знаходилися біля владної «годувальниці» або накопичили грошей, вважали, що він непоправний мрійник і дивак, що вірить у абсолютне добро. Ті, хто заробляв свій хліб у поті чола свого, і, не маючи часу піднімати очі до неба, судили зі святою простотою робітника – подурів з достатку, та й усе.

Приїзд у Кривий Ріг

Нащадковий дворянин родом з селища Мар’янівка Ф. М. Мершавцев після закінчення Петербурзького морехідного училища стає морським офіцером. Два кругосвітні плавання було за його плечима, коли розпочалася Кримська війна (1853-1856 роки), у якій капітан-лейтенант Мершавцев отримав два поранення на Севастопольських бастіонах.

У 1857 р. він відвідує свою тітку, майоршу Мершавцеву, яка володіє частиною його рідного селища. Вдова тітонька була бездітною, а наш герой був єдиним носієм родового прізвища і, як завжди, в подібних випадках, затятим холостяком, який мріяв і любив тільки море. Підлікувавши рани моряк зібрався до Петербурга за новим призначенням. Тітці коштувало великих зусиль умовити байдужого до релігії офіцера відвідати з нагоди Великодня церкву у містечку Кривий Ріг.

Напевно, наш моряк таки мав слабкість — любив гарний спів, — бо коли він почув у храмі голос Глафіри Сокуренко – дочки священика і керівника церковного хору, доля його була вирішена. Імперія втратила бойового офіцера, а наше місто як великодній подарунок отримало видатну людину. Відомо, що під час плавань, відвідуючи багато міст Європи та ін. континенти, Ф. Мершавцев з винятковою наполегливістю відвідував парки, ботанічні сади та цікавився всім, що стосувалося світу рослин. Він особисто був знайомий з багатьма відомими ботаніками. Можливо, зіграла роль ностальгія з дитинства, – де у маєтку були чудові парки, а на околицях густі діброви.

Тут, у нашому пустельного степу, ліси ховалися тільки в деяких балках. Наприкінці 1857 року було подано прохання про відставку, тітонька купує в містечку для майбутнього подружжя двоповерховий будинок та ділянку землі біля злиття Інгульця та Саксагані.

Облаштування парку та саду, меценатство

Роки йдуть на створення саду, виписуються рідкісні сорти з Риму і Амстердама, викуповується нова земля для розширення парку на правому березі Саксагані. Грандіозні задуми щодо створення штучного острова з павільйоном, гротів та водоспадів залишаються нереалізованими. Важко будувався перший у місті фонтан і дорого коштували привезені з Петербурга копії античних скульптур, а ще важче відгукувалося в серці нерозуміння оточуючих.

Але це все було поза ним, — він жив у світі квітучих вишень, які ніжно знімали з чола його втому від життєвої метушні. Уздовж ріки Інгулець за розпорядженням Мершавцева висаджували дерева з усієї Європи — берест, вербу, акацію, груші, яблуні, абрикоси, сливи і десятки сортів вишні. У центрі парку була алея шириною у 4 метри, засаджена лише вишнями. Вона тягнулася від будинку Мершавцева до берега ріки. Він продовжував займатися садівництвом до самої смерті у 1903 році, а також  побудував у містечку фонтан і атракціони: каруселі, гойдалки, човнову станцію.

Пам’ять про Мершавцева

Парк його 1920 року зроблять міським садом, де до 1929 р. будуть проходити всі головні урочистості та спортивні змагання міста. І навіть у пресі він іменуватиметься «міським садом тов. Мершавцева», – рідкісний для більшовизму титул колишньому дворянину. А будинок Мершавцева змінить кількох комунальних «власників» і згодом таки буде визнаний пам’яткою архітектури місцевого значення.

Будинок Мершавцева у минулому

На довгий час пам’ять про цю видатну людину, мецената та благодійника була забута в місті. Йому не було присвячено ні вулиці, ні таблички, ба навіть створений ним парк назвали на честь газети «Правда», яка невідомо чого хорошого зробила для Кривого Рогу. І лише за часів декомунізації справедливість було повернуто, і з тих пір парк створений ним, носить ім’я свого засновника та ідеолога. Сьогодні парк Мершавцева – це одне з must-visit місць Кривого Рогу.