Маловідомі факти про культурне життя міста 100 років тому

Маловідомі факти про культурне життя міста 100 років тому

Становлення міста відбувалося за часів неоднозначної доби НЕПу, ліквідація якої майже співпала зі скасуванням округів і потрактовується як втрачений шанс для цивілізованого розвитку з усіма ознаками
економічної демократії та духовної свободи для української нації (кампанія українізації, ліквідація неписемності, національно-культурне відродження).

Місто на початку 1920-х

По-перше, тогочасний Кривий Ріг потерпав від безробіття і малих статків працюючих у галузі культури людей. Про це свідчать протоколи криворізької профспілки працівників мистецтва, що констатують не лише факт безробіття, але й демонструють владні методи по його усуненню. По-друге, у місті відчувався брак закладів культури — мистецька мапа міста на той час знаходилася у зародковому стані і проблему тимчасово вирішували червоні кутки, аматорські театри, кіносади тощо.

Саме тоді у Кривому Розі почав працювати цирковий заклад. Існує документ, який свідчить про утворення у 1926 році першого міського цирку, директором якого став діяч на прізвище Михайлина. По-третє, незважаючи на слабкість культурної галузі у новонародженому місті були свої зірки зі столичним досвідом роботи. По-четверте, місто було одночасно охоплено кампаніями українізації, лікнепу, пролетаризації селянства, комуністичного виховання усіх верств населення.

По-п’яте, ліквідація окружної системи адміністративно-територіального поділу УСРР та втрата статусу окружного міста загальмувала культурний розвиток Кривого Рогу, адже статусність, в першу чергу, відбивається на рівні, кількості, якості саме культурної сфери – потужні наукові школи, творчі осередки, «зіркові» люди рано чи пізно територіально переміщуються і зосереджуються у великих містах.

По суті, районне визначення Кривого Рогу створило різкий дисонанс між промисловою могутністю майже мільйонного міста і його слабкою культурною забезпеченістю: 125-тикілометрове місто мало лише один
театр з професійною трупою і цирк, що так і не створив власної трупи, а працював виключно за гастрольним графіком.

Перші «культурні» заходи влади

За доби НЕПу культурним життям Кривого Рогу, перш за все, опікувалася профспілка робітників мистецтва. У знайдених нами фінансових документах Криворізького окружного міського комітету говориться, що головою тогочасного центру профспілок був Захар Невський, завідувачем фінансовою частиною – товариш Кругліков.

У протоколах зборів членів міської спілки Робмису (скорочена назва профспілки робітників мистецтва) повідомляється ім’я управляючого справами Криворізького центру профспілок: цю посаду на той час займав товариш Шехтман. На зборах Криворізького Робмису впродовж 1926 р. головував Грінберг, секретарював Каневський, а ревізійну комісію очолювала Анісімова. Профспілка працівників мистецтва вирішувала
різноманітні питання: від прийняття до профспілки прибиральниці Кучер і відхилення заяв Шаврової і Русаневич-Давидової до подання судової заяви на адміністратора комоперети А.О. Ларіна та його дружину Іриналь.

У протоколі від 29 квітня 1926 р. йдеться про відкриття Червоного кутка у театрі і зазначається, що «це єдине підприємство працівників мистецтва у нашому місті». На цьому ж засіданні будо прийнято рішення про відрахування коштів на користь англійських пролетаріїв, винесено догану членам профспілки, що не прийшли на чергові збори.

Порядок денний засідання від 1 листопада 1926 р. уміщував питання про відрахування 1% заробітку англійським гірникам допоки не завершиться їх забастовка, про прийняття до лав міського Робмису помічника кінодемонстратора Палацу праці товариша Лапідуса, про посилення співпраці з окружним політпросом,
про боротьбу з безробіттям і недопущення фактів експлуатації членів Робмису, про проведення кампанії індивідуальної підписки на газети «Червоний гірник» і «Пролетарій».

Криворізький окружний робмис ініціював прийняття рішення про дозвіл театральних постановок у понеділки, що вважалися вихідними днями. Щоб нагодувати безробітних працівників культури у місті було утворено цирковий розважальний заклад. Це рішення зафіксовано у протоколі робмису від 5 квітня 1926 р., на засіданні окрім керуючого складу профспілки (Новіков, Барман, Грінберг, Каневський) були присутні артисти цирку Барановський і Михайлина, які засвідчили, що для функціонування криворізького цирку цілком достатньо кваліфікованих кадрів — цирк розглядався як спосіб боротьби з безробіттям.

Зарплати та крадіжка

Заробітня плата працівників культури виглядала жалюгідно — робітник кіносаду, маючи І кваліфікаційний розряд, отримував 10 карбованців 75 копійок на місяць. Як свідчать документи, у другій половині 1920-х років для працівників культурної сфери Криворіжжя діяв пільговий Будинок відпочинку, однак, місць у ньому не вистачало, принаймні, задовольнити усі заяви не вдавалося.

Та, незважаючи на скруту, працівники культури проводили й безкоштовні заходи. У протоколі від 10 листопада 1926 р. йдеться про спектакль «в рамках місячника безпритульних». Але документи криворізького робмису вкарбували в історію й злочинні дії своїх членів — 2 вересня 1926 р. за підписом Шехтмана було оприлюднено постанову про «непристойну поведінку адміністратора колективу комуністичної оперети під керівництвом Голубєва Ларіна А.О. і його дружини Іриналь».

Зазначені особи, отримавши гроші для поїздки у Мелітополь і перевезення колективного багажу, зникли у невідомому напрямку. Ларіну дали 107 карбованців, окрім того, у нього на руках був аванс у розмірі 83 крб. 63 коп, а у його дружини 93 крб. 12 коп. (її відпустили у Херсон, за її проханням, буцімто, у відпустку) і з тих пір «ні багажу, ні грошей, ні Ларіна з дружиною». Шехтман підписав рішення про їх виключення з профспілки і подав заяву до нарсуду.

Активна робота

«Рік великого перелому» (1929) став періодом напруженого життя для митців Криворіжжя. Профспілка була змушена відстоювати свою позицію щодо недоцільності руйнації Літнього театру у міському саду, пропонуючи створити на його базі колектив із безробітних. Приєднуючись до комуністичного виховання населення, Робмис розробив власний план святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, намітив низку заходів щодо святкування Міжнародного Червоного дня 1 серпня, відгукнувся на бандитське захоплення КВЖД (неперекладена з російської мови абревіатура китайської східної залізниці) та підписався на третю позику для проведення сталінської індустріалізації у розмірі місячного (!) окладу.

У зв’язку з «чистками» радянського та партійного апаратів через міські кінопроектори на екран демонструвалися гасла відповідного змісту. Протоколи криворізького Робмису свідчать, що профспілка залучала своїх членів до соціалістичного змагання. Робітники культури міста брали участь у акціях вилучення церков на потреби галузі: на загальних зборах членів профспілки 9 грудня 1929 р. розглядалося питання про відбирання приміщення церкви з метою організації у ній дитячого клубу.

У руслі радянської кампанії українізації 24 липня 1929 р. Робмис прийняв рішення про проведення двомісячника української культури на Криворіжжі. У рамках заходу було заплановано утворення гуртка українознавства, забезпечення профспілкової бібліотеки 50% україномовних книжок, проведення урочистого вечора, присвяченого будівництву української культури, за участю представників Всеукраїнської Академії Наук та столичної капели бандуристів. Головами криворізького Робмису впродовж 1929 р. були Тєлєсов, Білобородов, Шейнфельд, а незмінним секретарем при них — товариш Завадніков.

Музичні курси

Яскравим фактом культурного життя Кривого Рогу у другій половині 1920-х рр. стало утворення міських музичних курсів. Останні відкрилися 1 жовтня 1929 р. і мали у своєму складі 5 відділів: фортепіано, вокал, струнні інструменти, народні інструменти та відділ підготовки працівників музичних гуртків. По суті, у 1929 р. було покладено початок першої криворізької музичної школи.

Але справа музичної освіти міста була загальмована тим, що курси були платними, і багатьом батькам було не по кишені дати своїм дітям музичну освіту. Завідувачка школи Сандомирська з сумом писала про матеріальну незабезпеченість свого закладу, про низький рівень викладання музичних дисциплін, адже деякі вчителі не розвивають, а «псують учнів». На момент відкриття курсів загалом нараховувалося 90 учнів, серед яких переважали діти службовців (50 осіб), до музичної освіти потягнулися діти з пролетарських сімей (18 осіб), селянських родин (3 особи), діти працівників кустарного промислу (9 осіб) і навіть діти «нетрудових елементів» (3 особи), школу відвідувало 5 вихованців дитячих будинків.

Але через матеріальну скруту, вже через два місяці кількість учнів скоротилася на третину: у «Доповідній записці» Сандомирської говориться, що станом на 1 грудня 1929 р. школу відвідувало лише 60 учнів, тобто скорочення контингенту на третину відбулося вже впродовж перших місяців роботи музичних курсів.

Ситуація з фінансуванням культурної галузі ще більш погіршилася після скасування окружної реформи у вересні 1930 р., коли Кривий Ріг став звичайним районним центром. Так, у переліку організацій, яким Всеукраїнське товариство пролетарського туризму та екскурсій у 1930 р. виділило талони на пільговий проїзд під час екскурсійних подорожей, Кривий Ріг взагалі не значився.